Connect with us

Büyükşehir

20 yıl sonra ilk kez secdeye giderek namaz kılabildi

Yayın

tarih

Tam 20 yıldır namaz kılan ve Mizofobi , obsesif kompulsif yani halk arasında temizlik hastalığı olan 48 yaşındaki Ş.Ö adlı kadın Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde uygulanan psikodrama tedavisi ile ilk kez secde yaparak namaz kıldı. Daha önce rahatsızlık nedeniyle namazını hep secde yapamadan sandalyede kılmak zorunda kaldığını ifade eden Ş.Ö, “Ben uzun yılladır kamuda çalışmaktayım. Bu nedenle kimliğimin açıklanmasını istemiyorum. Ancak, Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde yaşadığım mucizeyi anlatmam gerektiğine inandım. Bu nedenle haber yapılmasını istedim. Halk Eğitim Merkezi’nin drama öğretmeni bana tek sek seans psikodrama uyguladı. Ben rahatsızlığım nedeniyle secde yapılacak yerde sağlığa zararlı mikropların olduğu düşüncesiyle secde yapamıyordum. Hocam sağolsun bu sıkıntıyı aşmamda yardımcı oldu. 20 yıldır namaz kılıyordum ancak secdeye gidemiyordum. Artık namazımı emredildiği gibi kılabiliyorum. Başta hocama, Pamukkale Halk Eğitim Müdürü Halil Elmas beye,  Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşan Erdoğan beye ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz beye böyle imkanı bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyorum. Kendilerine minnettarım” dedi.

Çalışmalarımız devam edecek

Konuya ilişkin açıklama yapan Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan ise, “Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek topluluğumuza olumlu duygu ve düşünceler vererek sevgi ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmek ve örf ve adetlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitimi müdürlüğümüz yaşam boyu eğitime önem vermektedir. Yetişkin eğitimi olan androgoji insan bilimi olan antropolojiye halk eğitimi merkezinde vatandaşlara temas edilmektedir. Pamukkale Halk Eğitimi müdürlüğümüz bünyesinde açılan sanatsal kurslardan olan drama, uygulamalı tiyatro, halk müziği, halk oyunları ve beceri kazandırma meslek edindirme kurslarını için açtığımız kurslara ortalama bir yılda 80 bin kişi katılmaktadır. Pamukkale Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüz bugüne kadar sadece drama branşında 21 kurs açmıştır. Bu kurslara 836 kişi katılarak belge almıştır.  13 yaşından 25 yaşına kadar olan kursiyer sayımız 476 kişi, 25 ile 50 yaş arası kursiyer sayısı 282 kişi, 50 yaş ile 85 yaş arası kursiyer sayısı 78 kişidir. Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Drama Kursu muzu Pamukkale Üniversitesi Rektörlük psikolojik danışma ve rehberlik sınıflarıyla kurslarımız açtık. Emsan İlköğretim Okulu’nda öğretmenlerimize kurslarımız oldu TOKİ okulumuzda öğrencilerimize kurslar açtık. Zümrütevler Ortaokulu anne-babalar ve öğrencilerle drama kursları açtık. İlçemizde uyuşturucuya karşı da mücadele vermekteyiz. Şöyle ki özellikle drama kursumuzda yaptığımız çalışmalarla çok tanınan bir kişiyi uyuşturucu bataklığından kurtardık. Yine alkol bağımlıları da kurslarımıza katılarak zararlı alışkanlıklardan kurtuldu. Keza sigara bağımlısı olan bir öğretmen sigarayı bıraktı.  23 yıldır annesinden nefret eden kişi ilk kez drama sayesinde annesi ile konuştu.  Yine gece uykusundan çığlık atarak uyanan küçük yavrumuzu drama çalışmalarıyla rahat uyumasını sağladık. Zeka geriliği teşhisi konan bir vatandaşımız yaklaşık 2 yıllık drama eğitimiyle normal zekasına kavuştu. Geri zeka teşhisi kaldırıldı. Şu anda IQ testlerinden başarıyla geçmekte.  Dramatizasyon da yola çıkarak spontane tiyatrodan yararlanarak yapılan ruhsal geliştirme ve tedavi yaklaşımı psikodrama tiyatrosu sayesinde kamuda görev yapan laborant olan vatadandaşımız halk arasında temizlik hastalığı diye tabir edilen mizofobi obsesif kompulsif bozukluğu hastası kadın 20 yıldır namaz kıldığını ancak rahatsızlığı nedeniyle secde yapamadan sandalyede namaz kıldıığını bizlere iletti. Rahatsızlığını her türlü tıbbi müdahalelere rağmen yenemeyen hasta drama ve psikodrama gibi sıcak su soğuk su uygulamalarından sonra ayakta namaz kılarak ve ilk kez secdeye giderek namaz kılması sağlanmıştır.

Yine kursiyerlerimiz arasında  8 yıl önce abisine bıçak çeken Kütahya’dan ilimize gelen kadının Drama küs olan kardeşi ile karıştırılmış ailesi ile bir araya getirilmiş drama terapi drama psikodrama sosyal drama çalışmalarıyla devam etmiştir. Yine yabancı ülkelerden ilimize gelen yabancı ülke vatandaşlarının topluma entegresinin ve uyum sağlayabilmeleri için yapılan drama çalışmaları ile yerel halkla yabancı ülkeden gelen vatandaşlar kaynaştırılmış ve aynı kültüre yaşamaları için yabancılık çekmemesi için Drama ile çalışmalar yapılmıştır.

21 açılan kurs sayımızda daha önce 144 saat olan drama 120 saate inmiş kurslarımız aralıksız devam etmektedir. Bununla birlikte 200 saat olan uygulamalı tiyatro kursumuzda 10 kurs açılmış olup İbrahim Bin Ethem Hazretleri’nin oyunu sahnelenmiş birçok ilçemizin ve başka ilçelerde de oynanması sağlanmıştır. İnsanların kalplerini iyileştirici birliğimizi sağlayıcı bu tür oyunlarla, Bozkurt kadın mahkumlara oynanması sağlanmış ve aralıksız olarak 10 gün geceli gündüzlü oda Tiyatrosu’nda tüm halkımıza bu oyun ücretsiz olarak sergilenmiştir. Milli mücadelede Denizli’de destanlar yazan Ahmet Hulusi Efendi yine dramayla ve tiyatroyla halka anlatılmıştır

Sanatın bütün kötülükleri durduracak gücü vardır. Biz de bunun bilincinde olarak sanatın bu gücünü biliyoruz. O nedenle sanatın bütün kötülükleri durduracak gücünü ve özellikle Pamukkale İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Pamukkale Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerimiz, personelimiz ve müdürlerimiz olarak çalışmalarımız devam edecek ve devam etmektedir.

Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu başta olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan ve Pamukkale Halk Eğitim Müdürü Halil Elmas bu konudaki hassas çalışmalarını kordineli olarak sürdürmektedir. Pamukkale Halk Eğitim Müdürlüğü bakanlığımızın müfettişlerince yapılan  hizmetlerden dolayı Pamukkale Halk Eğitim Merkezi bizi bir yazıyla onurlandırılmış ve üstün çalışmalardan dolayı Pamukkale halk eğitim merkezimiz teşekkür edilmiştir” dedi.

Haber: Murat DEMİRBİLEK