Connect with us

Manşetler

BAKAN ZEYBEKCİ MİTİNG HEDEFİNİ AÇIKLADI

Yayın

tarih

BAKAN ZEYBEKCİ MİTİNG HEDEFİNİ AÇIKLADI;
“6’LI RAKAMLARA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli ziyareti öncesi AK Parti İl Binasında basın toplantısı gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli tarihinin en kalabalık mitinglerinden birini gerçekleştireceklerini söyledi. Bakan Zeybekci, hedeflerinin 6’lı rakamlara ulaşmak olduğunu kaydetti. Bakan Zeybekci açıklamasında, ” Cumhurbaşkanımız resmi olarak 25. kez Denizli’mize gelecek. Teşkilatlarımızla tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm organizasyonlarımız yapıldı. Ulaşımla ilgili de her türlü hazırlıklarımız tamamlandı. Planlamalara göre Denizli’nin en kalabalık ve en güçlü mitingini yapma iddiamız var. Hedefimiz 6 rakamlı sayılara ulaşmak. Cumhurbaşkanımız 13.00 gibi Denizli’ye gelecek. Cuma namazından sonra mitinge başlayacağız. Cumhurbaşkanımızın hitabı ve açılışları olacak. Yeşil pasaport ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. 16-17 bin civarında ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz. Bu karar Denizli’de 240 ihracatçımızı ilgilendiriyor. Onlara yeşil pasaport vereceğiz. İlk örnekleri eğer uygun görülürse Cumhurbaşkanımızca verilecek. 17:00’de Cumhurbaşkanımız ilimizden ayrılacak. Düğün havasında bir miting olmasını arzuluyoruz. Kendisinin projelere ilişkin talimatları olacaktır. Çalışmalara destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Referandumda hedef Türkiye ortalamalarının üzeri
Referandum hedeflerine ilişkin de açıklama yapan Bakan Zeybekci, “Cumhurbaşkanımızın ziyaretinden sonra Denizli’de ve egede son haftalarda yukarı doğru artışı göreceğiz. Oldukça güçlü evet çıkacağına inanıyorum. Ege ortalaması Türkiye’den düşük. Ama Denizli’yi Türkiye çapının üzerine taşımayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Olası milletvekli seçmlerine ilişkin de konuşan Bakan Zeybekci, “Denizli’de milletvekili sayısı 2019’da kendiliğinden 8 oalablir. 8 miletveklinden 5 milletvekili hedefini kolay ulaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
“Hızlı trenle 20 milyon turist taşınacak”
Hızlı ve yük treni projelerine ilişkin de konuşan Bakan Zeybekci, “İzmir limanından yüklediğiniz bir malın Cebeli Tarık’a tonu 10 dolar, Denizli’den İzmir’e 32 dolardır. Bu israfdır. Bu aklımızı kullanmamaktır. Tren hattının 2 ye çıkarılması gibi proje çalışmaları bitmişti. Hedefimz hem yük taşımacılığı hem de İzmir-Antalya arası hızlı tren projesidir. 20 milyon turistin hareket edebileceği bir ortam olacak. Bu ekonomik açıdan büyük önem taşıyor. Bu projeyle ilişkin olumlu sonuçları kısa süre içinde göreceğiz. Otoban konusunda da Denizli-Aydın arasında bürokratik sıkıntıları var. 2017 yılı içinde bu inşaat başlayacak. Projeleri tamamlandı. Yapıma ilişin çalışma yapılacak” diye konuştu.
Yeşil pasaportun içeriğine ilişin de bilgi verdi
Yeşil pasaport düzenlemesine ilişkin de açıklamalar yapan Bakan Zeybekci , “Yeşil pasaport memurların eşleriyle kullanabildikleri bir pasaporttur. Millete hizmet edenlerin farklı pasaportlara sahip olması karşı olduğum bir durumdu. Biz isterdik ki Türkiye Cumhuriyeti başlığı altında tek pasaport olsun. Bu da mümkün değil. Memurlardan önce dünyaya dolaşması gereken ihracatçılar için çok önemli bir karardı. Son 3 yılda 1 milyon’dan 10 milyon arası ihracat yapan şirketler 1 pasaport verilebilecek. 10-25 milyon arası ihracat yapan 2, 25 ile 50 milyon arası 3, 50 ile 100 milyon dolar arası ihracat yapan şirketlere 4 pasaport verilecek”diye konuştu.

Haber: Murat DEMİRBİLEK