Connect with us

Büyükşehir

Dalgalanma kursaklarını vurdu

Yayın

tarih

merkezefendi


Türkiye’de ithal mamaya olan bağlılığın giderek artması ve dolar bazında yaşan fiyat yükselişleri hayvan severleri olumsuz etkiledi. Bir torba mamanın 100 ila 700 lira arasında değişmesi, evlerinde hayvan besleyenlerin yanı sıra sokakta mama dağıtanların sayısında ciddi anlamda azalmaya neden oldu.

2018 Ağustos ayından bu yana dolar kurunda yaşanan dalgalanma sonucu giderek artan pet malzemeleri havyan severleri ciddi manada etkiledi. Evcil hayvan sahiplik oranı gün geçtikçe artan Türkiye’de, hem kedi ve köpek maması fiyatları hem de ithalatı tavan yaptı. Yurtdışından getirilen kedi ve köpek maması için son 5 yılda yapılan toplam ithalat 207.8 milyon doları buldu. Hatta lüks mama olarak bilinen dev yabancı firmaların markaları yurtdışında kilosu 3 dolara alıcı bulurken Türkler kilosuna gümrük vergisi ve talep nedeniyle belirlenen yüksek kâr marjlarının etkisiyle 10 doların üzerinde bedeller ödüyor.

Eren Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Eren Yavuz, artan kedi köpek mama fiyatlarını değerlendirerek, “2018 Ağustos ayından bu yana fiyatların dalgalanması dolar kurlarında yaşanan dalgalanmadan dolayı pet malzemeleri dediğimiz kedi-köpek mamaları ve malzemelerini de etkiledi. Buna bağlı olarak da bu ürünlerde ciddi bir fiyat artışıyla karşılaşıldı. Hala da fiyatlar çok yüksek. Bu durum kedi köpek bakanları olumsuz etkiledi” dedi.

GÖNÜLLÜ MAMA DAĞITANLAR KALMADI

Doların ateş çerinde kalan kedi köpek mamaları 100 ila 700 lira arasında değişirken, hayvan severlerinde durumdan etkilendiğine değinen Veteriner Hekim Yavuz, “hal böyle olunca gönüllü dediğimiz sokak hayvanlarına mama dağıtanların sayısında ciddi oranda azalma gözlendi. Tabi bu durum sokak hayvanlarını dolaylı olarak etkiledi. Eskiden oldukça fazla gönüllü insan varken artan fiyatlardan dolayı bu sayı giderek azaldı” diye konuştu.

AŞILAR ERTELENMEYE BAŞLANDI

Doların mama fiyatlarının yanı sıra kedi ve köpeklerin sağlıkları için gerekli olan aşı fiyatlarını da etkilediğini dile getiren Veteriner Hekim Yavuz, “Kedi ve köpeklerin sağlıkları açısından önemli sayılan ve yılda bir kez yaptırmaları gereken aşılar var. Geçen sene bu fiyat 70 lira civarındaydı. Bu yıl aşı fiyatları 90 liraya kadar çıkınca evde hayvan besleyen hayvan severler fiyat artışlarından dolayı hayvanların aşılarını ertelemek zorunda kaldı” şeklinde konuştu.

AŞISIZ HAYVANLAR KUDUZ TEHLİKESİ TAŞIR MI?
Aşı periyotlarında yaşanan aksamaların ciddi hatalıkları tetikleyeceğini dile getiren Veteriner Hekim Yavuz, “Genel aşı tablosunda yaşanan aksamaya bağlı olarak hastalıklara ortaya çıkabilir. Ve bunun sonucu da canlı kayıpları yaşanıyor. Tedavi olanaklarını da düştüğü için müdahaleler sonuçsuz kalabilir. Bu akıllara kuduz tehlikesi yaşanır mı diye getirse de böyle bir durum söz konusu olmaz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
BAKAN’IN KARARI DESTEKLİYORUZ
Geçen hafta Denizli’ye bir dizi açılışlar için gelen ve Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nın açılışında pet shoplarda hayvan satışının yasaklanacağını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sözlerine destek veridiğini belirten Veteriner Hekim Yavuz, “Geçmişte pet şhoplarda oldukça olumsuz koşullarda hayvan barındırılması söz konusuydu. Hayvan refahı oldukça olumsuz koşullardaydı. Bakanın bu şekilde bir karar alması doğru bir karar oldu.”
HAYVANLARIN KARABORSA SATILMASI SÖZ KONUSU
“Alınan bu karara iki yönlü bakılması gereken bir dururum. Olumlu olarak baktığımızda hayvanların can güvenlikleri ve barınmaları konusunda tehlikeler ortadan kalkacak. Hayvanları cam fanus arkalarında ve uygunsuz koşullarda yaşamaları önlenmiş olacak. Fakat diğer taraftan bu iş karaborsa dediğimiz hale gelecek. Kaçak ve kontrolsüz satışlar tetiklenecek. Fiyatların spekülatif bir şekilde artmasına sebep olacak. Fahiş fiyatlar uygulanmaya başlanacak denetim yapabilecek alanlar olmayacak.”

Haber: Murat DEMİRBİLEK