Connect with us

Büyükşehir

Denizli’den İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı

Yayın

tarih

 

Ülkemizden ve Denizli’den Hac ibadetini yerine getirmek için yola çıkan I. Kafile Hacı adayları, Üçler Mahallesi Hilal Camii’nde telbiye, dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.
Hilal Camii’nde akşam namazı sonrası düzenlenen hacı uğurlama törenine, İl Müftü Vekili Hasan Hüseyin Palabıyık, İl Vaizi Osman Verim, Hac ve Umre Kısım Şefi Ahmet Arıcı, din görevlileri, hacı adaylarının yanı sıra yakınları ile vatandaşlar katıldı.
Tören Sarayköy İlçesi Çarşı Cami İmam Hatibi Bilal Aydın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Programda açılış konuşması yapan İl Müftülüğü Vaizi Osman Verim, “Ülkemizden ve Denizlimizden ilk hac kafilesini uğurluyoruz. Kutsal yolculuğa çıkan hacı adaylarımızı canı gönülden tebrik ediyor, sırada bekleyen tüm kardeşlerimize de en kısa zamanda gidebilmelerini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Bu vesileyle hacı adaylarımızın II. Kafilesi 6 Temmuz Cumartesi günü saat 11.00’de, III. Kafile ise 8 Temmuz Pazartesi günü saat: 19.30’da yapacağımız tören ile uğurlayacağız.” dedi.
Hacı adaylarının yolculuğunun hayırlı ve mübarek olmasını ifade eden İl Müftü Vekili Hasan Hüseyin Palabıyık, Kabe’ye ve Mescid-i Nebevi’ye doğru hareket edecek olan hacı adaylarına, Cenab-ı Allah’tan kolaylıklar dilediğini söyledi.
Müftü Vekili Palabıyık yaptığı konuşmada, “Sizler ilk olarak Medine’de Âlemlere Rahmet olarak gönderilen O kutlu elçiye misafir olacaksınız. Ravza’ya vardığımızda ise Hz. Peygamber (s.a.s.) ile selamlaşacak ve size emanet edilen selamları Efendimize arz edeceksiniz. Daha sonra ayette ifade edildiği gibi, insanlar için kurulan ilk ibadet evi elbette Mekke’ye, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ’be’ye inşallah kavuşacaksınız. Bu yolculuk için çok şey söylenebilir fakat ben sizlerden şu hususa özellikle dikkat etmenizi istirham ediyorum. O da insani ilişkiler. Kalp kırmadan ibadet yapma hassasiyetinizi her daim canlı tutmanızı talep ediyorum. Yunus Emre’nin bir şiirinde ifade ettiği, ‘Bir kez gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil, Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil. Yunus der ey hoca, istersen var bin hacca, Hepsinden eyice, bir gönüle girmektir.’ gibi insani ilişkilerimize ibadetlerimiz kadar dikkat etmemiz gerekmektedir. Rabb’im burada bulunan tüm kardeşlerimize, nesillerimize o kutsal topraklara gidebilmeyi nasip eylesin. Yaklaşık 1,5 ay sürecek bir yolculuk ve bu yolculuğu en güzel şekilde değerlendirebilmenizi Rabb’imden temenni ediyorum. Sizler Cenab-ı Allah’ın misafirlerisiniz. Kendi adınıza gittiğiniz gibi bölgemiz adına, ülkemiz adına, tüm Müslümanlar adına gidiyorsunuz. Hem kendiniz hem Müslümanlar için dualarınızı talep ediyorum.” dedi.

Müftü Vekili Palabıyık’ın duası sonrası din görevlilerinin telbiye getirmesiyle hacı adayları ve vatandaşlar arasında duygu dolu anlar yaşandı.
Dua sonrası Palabıyık, havaalanına hareket edecek hacı adaylarının otobüslerini ayrı ayrı ziyaret ederek, mebrur bir hac yapmalarını ve sağ salim ülkelerine dönmeleri niyazında bulundu.

Continue Reading
Yorum için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.