Connect with us

Büyükşehir

Hafta sonunda Denizlili çiftçi yoğun çalıştı

Yayın

tarih

Denizli’de iki günlük sokağa çıkma kısıtlaması süresince çalışmalarına izin verilen çiftçiler, tarlalarında üretimlerini sürdürdü.

Tam 126 çeşit tarım ürününün üretildiği Denizli’de sokağa çıkma kısıtlaması süresince tarım çalışanlarına izin verildi. İzini fırsat bilen çiftçiler tarlalarına giderek üretimlerine devam etti. Denizli’nin en verimli ovalarından Aşağışamlı Ovası’nda çiftçiler Macar fiği yani büyükbaş hayvanların kaba yemi olarak bilinen bitkileri, traktörleriyle çevirme işlemi gerçekleştirdiler.
Diğer taraftan da yine traktörler aracılığıyla pamuk tohum ekimi ve gübreleme çalışmaları da devam etti. Henüz ekime hazır olmayan tarlalar ise tavlanmak üzere sulandı. Toplam 110 bin dekarlık alanda pamuk ekimi gerçekleşti.
Denizli merkez ovada ise 50 bin dekarlık alanda Hicaz Narı, Eşme Limon Ayvası, Kayısı üretiliyor. Bu bölgelerde de gübreleme sulama çalışmaları yürütüldü.
Ayrıca 150 bin dekar alanda da üretilen kekik, lavanta ve adaçayı da yabancı otlardan temizlenmeye devam etti.
Üreticelere izin verilmesinin büyük önem arz ettiğini söyleyen Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici , “Milletveillerimiz aracılığıyla bakanlığımıza ulaştık.Onlar da kısıtlama süresince çiftçilerin çalışmazına izin verdi. Yoğun pamuk ekimimiz var. Bizim için 1 saat bile çok önemli. 2 gün sürece ekim-dikim işleri yapıldı. Yoğun bir şekilde sürdü. Şu anda Aşağışamlı ovasındayız. Üretim geleceğimiz açısından çok önemli. Mısır ekilişi de yoğun sürdü. Bizlere izin verilmesi üretim açısından çok önemliydi. Bu izin bize rahat ettirdi” dedi.

Çiftçilerden Nadir Dağ ile Bülent Ertemur da çiftçilere izin verilmesinin hayati önem taşıdığını belirterek, çalışmanın ülke ekonomisi adına çok yararlı olduğunu belirttiler.

Haber: Murat DEMİRBİLEK

Continue Reading
Yorum için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.